Ulla Tørnæs
Daniel RugholmPlanBørnefonden udvider bestyrelsen med tidligere minister og folketingsmedlem

Tidligere minister Ulla Tørnæs og tidligere folketingsmedlem Daniel Rugholm skal sidde med ved PlanBørnefondens bestyrelsesbord.
Det skriver PlanBørnefonden i en pressemeddelelse.
"Med Ulla Tørnæs og Daniel Rugholm får vi to stærke profiler ombord og dermed yderligere kompetencer og viden i forhold til globale forhold, Internationale NGO’ers fremtidige rolle, nye partnerskabs- og finansieringsmodeller og hvordan vi skaber den størst mulige impact," siger Charlotte Møller-Andersen i meddelelsen.
Ulla Tørnæs har tidligere siddet i folketinget for Venstre og været minister over flere omgange. Blandt andet minister for udviklingsarbejde og undervisningsminister. I øjeblikket er hun også formand for Den Sociale Investeringsfond.
Daniel Rugholm er i øjeblikket vicedirektør i FN's Fødevareprogram. Han har været folketingsmedlem for Konservative. Derudover har han været viceborgmester i Hjørring Kommune.
Den nye bestyrelse bliver konstitueret ved det næste bestyrelsesmøde.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama









































