Køb abonnement
Annonce

Politiet opgiver sigtelse mod fisker i sag om kvotekonger

Flere fiskere blev i 2017 politianmeldt, efter at Rigsrevisionen havde kigget på kvotekoncentrationen i dansk fiskeri. 
Flere fiskere blev i 2017 politianmeldt, efter at Rigsrevisionen havde kigget på kvotekoncentrationen i dansk fiskeri. Foto: Colourbox
28. august 2019 kl. 13.35

Der bliver alligevel ikke rejst en straffesag mod en af de fiskere, der i juli 2017 blev meldt til politiet i sagen om stadig stærkere kvotekonger.

I en afgørelse 1. juli har Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet, populært kaldet Bagmandspolitiet, således afsluttet behandlingen af sagen mod vedkommende. 

Det fremgår af et svar fra ministeren for fødevarer, fiskeri og ligestilling, Mogens Jensen (S), til Enhedslistens fiskeriordfører, Søren Egge Rasmussen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026