Politikere hylder Mærsk
Flere politikere hylder Mærsk Mc-Kinney Møller, som døde mandag morgen ved femtiden.
Magnus Heunicke (S) skriver følgende anekdote: "En nytiltrådt Mærsk Mc-Kinney Møller kaldte i 1966 en ambitiøs shipping-elev fra Næstved op på kontoret for at give ham en flidspræmie for veludført uddannelse. Eleven var min far. Og det er min personlige lille fodnote i det store kapitel om dansk erhvervsliv, som skibsrederen på imponerende vis har stået i spidsen for."
Lars Løkke Rasmussen (V) fhv. statsminister skriver på facebook: "Vi må i dag tage afsked med en af dansk erhvervslivs allerstørste personligheder. Mærsk Mc-Kinney Møller har gennem et langt liv arbejdet utrætteligt, målrettet og lige til det sidste for at udvikle den virksomhed, hans far grundlagde, så den store Mærsk-koncern i dag ikke bare er Danmarks største virksomhed, men også noget af det mest synlige danske i hele verden."
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på










































