Politikere vilde med tøjrens gennem Folketinget
Folketinget er nu ikke bare et parlament, en frisørsalon, et posthus og en restaurant - nu kan Folketinget også næsten skrive "renseri" på visitkortet. I hvert fald er en ordning, hvor politikerne og de ansatte kan indlevere deres tøj til vask og rens, blevet en stor succes, oplyser Folketingets intranet, Nettinget.
Det eksterne renseri, der henter og bringer de hvide og lyseblå skjorter samt andet politikertøj to gange om ugen, lokker med priser en del billigere end i virkeligheden uden for Christiansborgs tykke mure.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"































