Politisk overblik: Strid om milliardbeløb fra Mærsks arv

Godmorgen, og velkommen til en ny uge. Vi starter mandagen med en strid i Gentofte.
Gentofte Kommune havde udsigt til 1,5 milliarder kroner som en del af arven efter Mærsk Mc-Kinney Møller, der døde i 2012. Ud af en samlet skat fra dødsboet på 4,6 milliarder kroner, skulle 1,5 milliarder efter reglerne betales til Gentofte Kommune, da en tredjedel af skatten tilfalder kommunen, mens to tredjedele tilfalder staten. Det skriver Berlingske.
Men kommunen og Skat strides nu om, hvem der har ret til pengene, og blandt andet mener Gentofte Kommune, at Skat har nølet med deres sagsbehandling.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"














































