PostNord mangler 2,3 milliarder kroner

PostNord står over for en større omstilling. Derfor beder selskabet nu sin ejerkreds bestående af den danske og svenske stat om 2,3 milliarder kroner til at dække underskuddet. Det oplyser selskabet i en pressemeddelelse.
På grund af et fortsat fald i brevmængden siden årtusindskiftet har PostNord meddelt, at der indføres en ny produktionsmodel.
Selskabet vil lave en omstilling af den danske virksomhed ved blandt andet at lægge brev- og pakkedistributionen sammen. Derudover oplyser selskabet, at adresseløse reklamer og ugeaviser ikke vil blive leveret på bestemte dage, som det bliver i dag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"














































