Køb abonnement
Annonce

Pressede eurolande øjner græsk aftale

Både den franske præsident, Francois Hollande (t.v.), og den græske premierminister, Alexis Tsipras, tror på en aftale i denne uge, der kan redde Grækenland fra statsbankerotten.
Både den franske præsident, Francois Hollande (t.v.), og den græske premierminister, Alexis Tsipras, tror på en aftale i denne uge, der kan redde Grækenland fra statsbankerotten.Foto: Rådet for Den Europæiske Union
23. juni 2015 kl. 07.40

BRUXELLES: ”Vi har et enormt arbejde foran os. Vi er overhovedet ikke for enden af vejen.”

Med de ord forlod formand for den Internationale Valutafond (IMF) Christine Lagarde et krisemøde blandt eurolandene og Grækenlands kreditorer sent mandag aften.

Alligevel øjner både grækerne og en række EU-ledere en aftale i de kommende dage, der kan udløse midler til at afhjælpe den akutte pengenød, som den græske regering befinder sig i, hvor det gældsplagede land står uden reel mulighed for at betale lån, der forfalder med udgangen af måneden.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026