Susanne DitlevsenProfessor i statistik er ny præsident for Videnskabernes Selskab

Susanne Ditlevsen, professor i statistik og stokastiske modeller i biologi ved Institut for Matematiske Fag på Københavns Universitet, er blevet valgt som ny præsident for Videnskabernes Selskab.
Det skriver Videnskabernes Selskab i en pressemeddelelse.
"Jeg er meget glad og stolt over at kunne stå i spidsen for en så unik organisation. Jeg går til opgaven med dyb ydmyghed og respekt for Selskabets historiske arv," udtaler Susanne Ditlevsen.
Valget fandt sted torsdag 16. maj, og Susanne Ditlevsen vil lede Videnskabernes Selskab de næste fire år.
Hun efterfølger prominente figurer som Kong Christian VIII, Niels Bohr og senest professor ved Saxo Instituttet Marie Louise Nosch.
Videnskabernes Selskab, grundlagt i 1742, arbejder for at styrke videnskaben i Danmark og fremme tværvidenskabelig forståelse.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt



































