Køb abonnement
Annonce

Radikale vil finde 300 millioner ekstra til klimabistand til verdens fattigste

Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
5. november 2020 kl. 12.00

Fakta
Her vil Radikale bruge penge i 2021
Forhøjet klimabistand: 300 millioner kroner.
Forhøjet udviklingsbistand: 100 millioner kroner.
500 kvoteflygtninge: 40 millioner kroner.
Evakuering af børn fra Moria-lejren: 0 kroner, fordi partiet vil bruge overskydende midler, der var sat af til at tage imod 500 kvoteflygtninge i 2020. Danmark har modtaget 200.
En styrkelse af dansk udenrigspolitik: 75 millioner kroner.

Kilde: Finanslovsudspillet "Danmark på sporet".
Fakta

Danmark har råd til at give mere til dem, der "har allermindst og står overfor de allerstørste udfordringer".

Det mener Radikale Venstre, der vil bruge i alt 400 millioner kroner mere på udviklings- og klimabistand, end regeringen lægger op til at gøre i 2021.

"Vi lever i en verden, der er ekstremt ulige, og hvor der er store problemer for verdens fattigste," siger Anne Sophie Callesen (R), der er partiets udviklingsordfører.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026