Køb abonnement
Annonce

Regeringen dumper i krisehåndtering

Noget at gruble over: Justitsminister Søren Pind (V) har været en af de centrale aktører i flygtningekrisen, men vælgerne er stærkt utilfredse med regeringens optræden under krisen.<br>
Noget at gruble over: Justitsminister Søren Pind (V) har været en af de centrale aktører i flygtningekrisen, men vælgerne er stærkt utilfredse med regeringens optræden under krisen.
Foto: Toke Kristiansen/Altinget
28. september 2015 kl. 07.30

Thulesen Dahl vil sætte fire meter plexiglas i rød-hvide farver op ved grænsen, og Morten Østergaard vil bare lukke alle ind, men den slags kan vi jo ikke rigtig bruge til noget

Jakob Ellemann-Jensen
Politisk ordfører for Venstre

Sølle 4 procent.
Det er andelen af vælgere, der synes, at statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) og hans regering har håndteret flygtningekrisen ”meget godt”. Yderligere 14 procent giver bedømmelsen ”godt”. Det kan slet ikke måle sig med dem, der brutalt dumper Venstre-regeringens optræden under krisen.

Det er både vælgere til højre og venstre for regeringen, der er utilfredse med håndteringen, efter flygtningekrisen for tre uger siden nåede Danmarks grænser.

Næsten hver fjerde vælger – 23 procent – giver ligefrem bedømmelsen ”meget dårligt” til krisehåndteringen, mens yderligere 24 procent svarer ”dårligt”. Det fremgår af en ny Norstat-måling foretaget for Altinget et par uger efter, flygtningestrømmen nåede Danmark.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026