Regeringen: Flygtninge skal arbejde ti timer om ugen

Står det til regeringen, skal flygtninge og familiesammenførte fremover arbejde mindst ti timer om ugen for at få overførselsindkomst.
Lidt utraditionelt vælger regeringen at fremsætte et nyt lovforslag om, hvordan flygtninge og indvandrere bliver integreret, direkte i Folketingssalen onsdag uden først at have forsøgt at forhandle en aftale på plads med Folketingets øvrige partier. Det skriver dr.dk.
Beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) håber at få opbakning til den nye lov i Folketinget onsdag:
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































