Regeringen indfører indrejseforbud i IS-områder

Fra den 30. september 2016 bliver det ulovligt at rejse ind i udvalgte områder i Syrien og Irak.
Regeringen har besluttet at lave et indrejseforbud i de områder af Syrien og Irak, som terrororganisationen Islamisk Stat kontrollerer eller er markant til stede i.
”En af de mest alvorlige trusler mod vores sikkerhed er personer, som rejser til for eksempel Syrien eller Irak og kæmper for terrororganisationer. De kommer hjem med viljen og evnen til at gøre os ondt," siger justitsminister Søren Pind (V) i en pressemeddelelse og fortsætter:
"Nu bliver det strafbart at opholde sig i de meget farlige områder, hvor IS kæmper, medmindre politiet giver tilladelse. Med indrejseforbuddet fortsætter vi den hårde linjer overfor terror og gør det nemmere at straffe fremmedkrigere."
De områder, hvor rejseforbudet gælder er Al-Bab-distriktet i Aleppo-provinsen, al-Thawrah-distriktet og al-Raqqa-distriktet samt Deir al-Zour-provinsen i Syrien.
Derudover skal man ikke tage til Mosul-distriktet i Irak.

Se områderne, hvor der er indrejseforbud på kortet i fuld format her:
Områderne er besluttet efter drøftelser med Udenrigsministeriet og Forsvarsministeriet.
Personer, som ønsker tilladelse til at opholde sig i området, skal ansøge om tilladelse hos det lokale politi.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på










































