Regeringen klar med otte tiltag mod vold på bosteder

Det skal være tryggere at bo og være på landets botilbud for både ansatte og beboere. Det mener regeringen, der nu er klar med otte konkrete tiltag.
De nye tiltag (kan ses i boksen til højre) er blevet til på baggrund af anbefalingerne fra en arbejdsgruppe med fem ministerier, KL og Danske Regioner.
Blandt andet foreslår regeringen en ny tilbudsform for mennesker med svære psykiske lidelser, udadreagerende adfærd og særligt komplekse problemstillinger. Her skal de ansatte have flere midler til at anvende magt over for beboerne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker































