Køb abonnement
Annonce

Regeringen ubeslutsom om blasfemiparagraf: For slapt, siger DF

26. april 2017 kl. 12.39

Enhedslisten havde tirsdag foreslået, at straffelovens blasfemiparagraf skulle ophæves, fordi den ikke har fulgt med tiden.

Flere partier var på tværs af blokkene enige om, at den er forældet, og at det går imod det danske syn på ytringsfriheden. Alligevel ville regeringen (Konservative, Venstre og Liberal Alliance) ikke tage stilling til, om den skulle ophæves. Man vil i stedet vente og lade en kommission kigge på erfaringer fra andre lande.

Konservative og Liberal Alliance har ellers tidligere givet udtryk for, at de gerne så den fjernet, men de vil nu afvente kommissionens arbejde.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026