Regeringen udnævner ny generalkonsul i Flensborg

Regeringen har fundet vedkommende, der skal være ny generalkonsul i Flensborg.
Valget er faldet på Kim Andersen, som er tidligere mangeårigt folketingsmedlem for Venstre og nuværende formand for Folketingets Sydslesvigudvalg.
”Jeg er meget glad for, at regeringen nu kan udnævne Kim Andersen som kommende generalkonsul i Flensborg. Han har gode kompetencer for at være Danmarks forpost i Flensborg,” siger udenrigsminister Anders Samuelsen (LA) i en pressemeddelelse og fortsætter:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu































