Regeringens sparekniv rammer lediges mentorer

Mentorordningen, der hjælper ledige med at komme i job, står for skud, når regeringen skal finde millioner på finansloven.
I sit forslag til næste års finanslov lægger regeringen nemlig op til, at der skal spares 500 millioner kroner på at effektivisere indsatsen på kontanthjælpsområdet, skriver Avisen.dk. Og det betyder formentlig, at færre svage ledige fremover vil få adgang til en personlig hjælper, der kan hjælpe dem i kampen for at finde et job.
Regeringen vil skrue ned for midlerne til nogle af de tilbud, som hjælper arbejdsløse ind på arbejdsmarkedet, og det rammer blandt andet den såkaldte mentorordning, bekræfter finansminister Claus Hjort Frederiksen (V).
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































