Retssag mod Messerschmidt skal gå om grundet tvivl om dommers habilitet

22. december 2021 kl. 15.44
Dommen mod Morten Messerschmidt (DF) på seks måneders betinget fængsel for dokumentfalsk og misbrug af EU-midler er ophævet, og retssagen skal gå om.
Det står klart efter en kendelse i Østre Landsret onsdag, skriver Berlingske.
Dommeren Søren Seerup, der kendte Morten Messerschmidt skyldig ved Retten i Lyngby, har nemlig ageret på en sådan måde, at han kan betragtes som inhabil i sagen.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"














































