Risbjerg: Historisk fremgang til EL

Det viser et helt nyt kvalitetsvejet gennemsnit af de troværdige meningsmålinger fra valgforsker og professor Søren Risbjerg Thomsen, som Altinget.dk offentliggør i dag. Gennemsnittet omfatter meningsmålinger foretaget siden søndag.
Gennemsnittet viser, at Enhedslisten står til 6,8 procent af stemmerne og 12 mandater, mod de 2,3 procent og fire mandater, som partiet fik ved valget i 2007. Enhedslisten har ikke tidligere haft så stor tilslutning.
Også Radikale fortsætter fremgangen og står nu til 9,3 procent af stemmerne mod 5,1 procent ved sidste valg. Det betyder, at Radikale nu står en anelse stærkere end Jelved gjorde i 2005-valget, hvor partiet fik 9,2 procent.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne














































