Køb abonnement
Annonce

Risbjerg: LA går frem, SF går tilbage

1. september 2011 kl. 11.59

Valgkampen har kun flyttet få stemmer, men der er dog statistisk sikker tilbagegang for SF og statistisk sikker fremgang for Liberal Alliance.

Det viser det kvalitetsvejede snit fra professor Søren Risbjerg Thomsen for Altinget.dk på baggrund af målinger fra valgets udskrivelse og frem til 31. august.

Risbjergs måling viser, at SF står til at gå tilbage fra 13,3 procent af stemmerne til 12,0 procent. Liberal Alliance derimod går frem fra 3,3 procent til 4,1 procent.

Rød blok fører fortsat, men den samlede tilslutning til blokken er siden valgets udskrivelse gået lidt tilbage fra 53,2 til 52,8 procent, men ændringen er ikke statistisk sikker.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026