Risbjerg: Løkke taber vælgere til S

Det kan give mere balance mellem de to fløje, at lederen af oppositionen nu klarer sig personligt lige så dårligt, som lederen af regeringen. Der er mange vælgere, som i høj grad stemmer efter, hvilken af de to fløjes ledere de personligt bedst kan lide.
Søren Risbjerg Thomsen
Valgforsker
Denne artikel må kun citeres efter reglerne om god presseskik og med klar angivelse af Altinget.dk som kilde.
Gengives enkelte tal fra artiklen skal det være med kildeangivelsen professor Søren Risbjerg Thomsen for Altinget.dk.
*Mandagens nye Greens-måling for Børsen er indregnet i Altinget.dks snit for oktober, da målingen er indsamlet i oktober.
Rød blok har nydt godt af V-formand Lars Løkke Rasmussens rejsesag. De vælgere, som har droppet Venstre, er nemlig gået til rød blok, hvor især Socialdemokratiet er gået frem.
Det viser Altinget.dks kvalitetsvægtede gennemsnit af oktober måneds meningsmålinger, som er lavet af professor og valgforsker Søren Risbjerg Thomsen fra Aarhus Universitet.
"Det er bemærkelsesværdigt, at Løkkes rejsesag får de utilfredse V-vælgere til at gå over i rød blok frem for bare at finde et andet parti i blå blok," siger Søren Risbjerg Thomsen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme































