Røde partier vil presse S til at hæve ulandsbistanden

Det er som at tisse i bukserne i frostvejr at skære på den langsigtede bistand for at finansiere den humanitære bistand.
Martin Lidegaard
Udenrigsordfører (R)
Socialdemokratiet kan se frem til et slagsmål om udviklingsbistanden, hvis meningsmålingerne holder, og Mette Frederiksen bliver kongelig undersøger efter valget.
Samtlige partier, der står til at gøre hende til statsminister, vil nemlig øge udviklingsbistanden fra de nuværende 0,7 procent af BNI.
"Jeg har svært ved at forestille mig, at vi kan støtte et regeringsprojekt, der ikke indebærer en styrkelse af dansk udviklingsbistand på den ene eller anden måde," siger Radikales udenrigsordfører og tidligere udenrigsminister Martin Lidegaard og får opbakning af Alternativets udenrigspolitiske ordfører Rasmus Nordqvist.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne














































