Rørbye Rønn: DR fylder ikke for meget

Anne Justesen
Chef for medie- og forretningsanalyse
Per Bang Thomsen
Østersø- og Nordenkorrespondent, DR
Når man ser på de økonomiske forhold i mediebranchen, er der ikke tegn på, at man begynder at æde af hinanden. Man skaber derimod en meget sund dynamik, hvor man konkurrerer på kvaliteten, og det er til glæde for borgerne.
Maria Rørbye Rønn
Generaldirektør i DR
Det er umiddelbart ingen nem rolle at stå i spidsen for DR i disse dage.
Om få uger går forhandlingerne om den nye medieaftale i gang, og på Christiansborg er den utvetydige melding fra de borgerlige, at DR er blevet en nærmest ustyrlig mastodont, der har glemt de klassiske public service-principper i kampen for at lokke danskerne til.
De private medieaktører er ligeledes fortørnede over public service-institutionen. Her mener dagblade, netmedier og tv-stationer, at DR er begyndt at brede sig for meget på den kommercielle banehalvdel, og det er en direkte trussel mod deres eksistens.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Messerschmidt vil tage stemmehandel op i præsidiet: "I alle andre sammenhænge kalder man det korruption"

































