Hendes forgænger lovede at fordele pengene "anderledes". Nu har Hæstorp igen fordelt SSA-millioner med kritiseret metode

Igen i år bliver 850 millioner kroner i den såkaldte SSA-reserve fordelt på den sædvanlige måde, trods forventninger og forhåbninger om nye tider ved sidste års aftale.
Det fremgår af aftaleteksten for aftalen om SSA-reserven for 2025-2028, som et bredt flertal bestående af SVM-regeringen, Socialistisk Folkeparti, Danmarksdemokraterne, Liberal Alliance, Det Konservative Folkeparti, Enhedslisten, Radikale Venstre og Alternativet torsdag aften er blevet enige om.
I stedet vil socialminister Sophie Hæstorp Andersen (S) indkalde til et stormøde i december. Her skal en række organisationer og interessenter høres om den nye model, der både skal sikre en mere stabil finansiering af civilsamfundsorganisationer og sociale indsatser fremover samt stille gennemsigtige kriterier op for, hvordan pengene fordeles.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































