S-folketingsmedlem: Det gjaldt om at holde tungen lige i munden

Jeg har som nyt folketingsmedlem haft det lidt ligesom en cykelrytter, der er med i Touren for første gang – hvor man både gerne vil sætte et aftryk på løbet og måske også gerne vil vinde en etape.
Lea Wermelin
Noget af det mere skøre har været, da vi stod og debatterede miljøpolitik i Folketingssalen til klokken halv fem om morgenen.
Lea Wermelin
Lea Wermelin (S) blev valgt til Folketinget for første gang ved valget i juni sidste år, hvor Socialdemokraterne samtidig sagde farvel til magten. Hun ser her tilbage på et år, hvor hun har forsøgt at være med at skabe forandringer, selvom det er de blå, der sidder ved roret.
Hvordan synes du, at det første år er gået?
”På den ene side synes jeg, at det er gået rigtig godt, fordi Socialdemokratiet er kommet rigtig godt fra start, og vi står stærkt. Men samtidig har det også været et år, hvor vi har fået en borgerlig regering, og det har været rigtig dyrt for mange mennesker, når man kigger på eksempelvis kontanthjælpsloftet.”
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Forsker om Socialdemokratiets betaling for stemmer: "Det er et stort beløb. Især for Alternativet"
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande



































