S har højeste opbakning siden valget

Der er gode nyheder til den socialdemokratiske lejr - og måske også dem, der håber på et snarligt folketingsvalg.
Ikke siden valget i 2011 har statsministerpartiet stået så stærkt i meningsmålingerne som nu. Samtidig har afstanden mellem rød og blå blok ikke været mindre siden oktober 2011.
Det viser det kvalitetsvægtede gennemsnit af marts måneds meningsmålinger, som valgforsker Søren Risbjerg Thomsen har lavet for Altinget.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































