Køb abonnement
Annonce
Om  
Kasper Bjering Søby Jensen
Johnna Stark

S i Ishøj vælger ny gruppeformand

16. februar 2021 kl. 11.55

Ovenpå et år med interne stridigheder om, hvem der skulle repræsentere partiet ved det kommende kommunalvalg, er Kasper Bjering Søby Jensen nu valgt som ny gruppeformand. Det skriver sn.dk.

Han overtager posten fra Johnna Stark, der fredag forlod Socialdemokratiet sammen med Ishøjs borgmester og 1. viceborgmester.

Trods uenighederne er den nyvalgte gruppeformand dog optimistisk på partiets vegne.

"Vi har kigget hinanden i øjnene i gruppen, og vi er enige om, at vi er socialdemokrater i hjertet. Vi er forpligtet til at finde sammen og komme videre. Vælgerne skal tilbydes et seriøst parti uden fnidder, når der til november er kommunalvalg, siger Kasper Bjering.

Kasper Bjering er 40 år gammel og har været medlem af Ishøj Byråd siden 2014.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026