Køb abonnement
Annonce

S og R mistænkes for karakter-bommert

Foto: Morten Stricker/Scanpix
31. maj 2016 kl. 07.42

Vi vil gerne rykke os og finde et kompromis, men derfor vil jeg også gerne forstå argumentet for, hvorfor de reelt vil sænke kravene, og den forklaring har jeg ikke fået endnu.

Marie Krarup
Gymnasieordfører for Dansk Folkeparti

Borgerlige undervisningsordførere mistænker Socialdemokraterne og Radikale for at have begået en bommert i den politisk betændte og fastlåste strid om indførelsen af karakterkrav for at komme i gymnasiet.

Det sker efter, at forhandlingerne om en gymnasiereform brød sammen torsdag i en ”modbydelig stemning”, hvor parterne – trods overvejende enighed om det indholdsmæssige - stod stejlt og ufravigeligt overfor hinanden i spørgsmålet om karakterkrav.

Analysen i den borgerlige lejr er, at S og R helt har overset, at folkeskolerne allerede i dag opererer med en form for adgangskrav på 4, når de samlet set skal vurdere, om eleverne er egnede til at komme i gymnasiet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026