Køb abonnement
Annonce

S, SF og R i valgforbund

23. april 2009 kl. 11.06

"Vi er glade for, at vores tre partier er blevet enige om at gå i valgforbund.  Nu gælder det om at få sat Europaparlamentsvalget på dagsorden".

Sådan siger De Radikales spidskandidat, Sofie Carsten Nielsen, efter S, SF og R i dag skrev under på et valgforbund.

Formålet med et valgforbundet er at minimere spildet af stemmer.

Men mens parterne glæder sig over at have indgået forbund, så bekymrer danskernes vælgerdeltagelse.

"Der er desværre færre og færre danskere, som stemmer til Europaparlamentsvalg. Det er både en skam og et demokratisk problem, for over halvdelen af al dansk lovgivning vedtages i Bruxelles. Derfor er det ekstremt vigtigt, at danskerne tager stilling og sætter kryds til sommer", siger Dan Jørgensen. Han bakkes op af sin kollega fra SF, Margrete Auken:

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026