Sådan er det gået Arbejdsmarkedskommissionens forslag
Arbejdsmarkedskommissionen kom i august 2009 med 44 store og små forslag. Altinget | Arbejdsmarked har lavet en gennemgang af de mest væsentlige forslag fra kommissionen.
Gennemgangen viser, at ud af 24 forslag, så er en fjerdedel allerede gennemført, mens yderligere en fjerdedel af forslagene er på vej til at blive det.
I det følgende ses gennemgangen af forslagene.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Nu er regeringsgrundlaget her: Det lagde de fire partiledere vægt på








































