Køb abonnement
Annonce

Samsam vinder sag mod FE og PET i Højesteret

Ahmed Samsam foran Højesteret tirsdag. 
Ahmed Samsam foran Højesteret tirsdag. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
2. september 2025 kl. 13.06, opdateret 2. september 2025 kl. 14.35

Ahmed Samsam har nu den højeste retsinstans ord for, at han arbejdede for de danske efterretningstjenester i Syrien.

Det står klart efter Højesteret afsagde dom i sagen tirsdag.

Ifølge dommen har Ahmed Samsam og hans forsvarer "bevist, at han i forbindelse med sine rejser til Syrien i 2013 og 2014 samarbejdede med efterretningstjenesterne, og at han modtog honorar og andre ydelser til gengæld for at levere oplysninger om danske syrienskrigere til efterretningstjenesterne".

Læs også

Ahmed Samsam blev fængslet i Spanien 2018 og idømt otte års fængsel for at have kæmpet for Islamisk Stat i Syrien fra 2012 til 2014.

I 2020 bragte Berlingske en række artikler, hvor avisen skrev, at Samsam var uskyldig i anklagerne imod ham, da han opererede som hemmelig agent for Politiets Efterretningstjeneste (PET) og Forsvarets Efterretningstjeneste (FE).

I januar 2023 fik sagen endnu engang massiv opmærksomhed, da to tidligere departementschefer i henholdsvis Statsministeriet og Justitsministeriet, Karsten Dybvad og Michael Lunn, skrev i en kronik i Berlingske, at der kunne være tale om et justitsmord.

Samsam udgav i 2024 en bog med sin version af forløbet, hvor han også fastholdt, at han på sine rejser til Syrien arbejdede som agent for efterretningstjenesterne.

Ifølge DR skal PET og FE solidarisk betale 500.000 kroner til statskassen.

I en kortfattet fælles pressemeddelelse fra PET og FE tager tjenesterne dommen til efterretning og erkender forbindelsen til Ahmed Samsam.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026