
Peter Vedel Kessing, der er seniorforsker ved Institut for Menneskerettigheder, er blevet valgt som medlem af FN’s Torturkomité for perioden 2024-2028.
Det oplyser Institut for Menneskerettigheder i en pressemeddelelse.
FN's Torturkomité er dog langt fra ukendt territorie for Peter Vedel Kessing. Han overtog i 2021 Danmarks plads som én af komitéens ti uafhængige eksperter fra Jens Modvig fra Dignity.
”Jeg glæder mig til at gøre alt, hvad jeg kan for - sammen med de mange stærke antitorturkræfter i Danmark - at fremme det vigtige arbejde mod tortur, umenneskelig og nedværdigende behandling,” udtaler Peter Vedel Kessing.
Kessing er ph.d. i folkeret og har specialiseret sig inden for tortur, politi og fængsler, væbnet konflikt, terrorisme og menneskerettigheder. Han har siden 2009 været medlem af Danmarks national forebyggelsesmekanisme mod tortur (Opcat).
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering









































