SF: Færre enlige mænd skal til Danmark

Færre enlige mænd og flere familier skal søge asyl i Danmark. Sådan lyder ønsket fra SF i fredagens Berlingske.
SF-formand Pia Olsen Dyhr mener, at det er et problem, at mange af de asylansøgere, som kommer til Danmark, er enlige, unge mænd.
”Hvis vi vil gøre op med det patriarkalske syn, som betyder, at manden er omdrejningspunktet i samfundet, og at kvinden er mandens ejendom, nytter det ikke noget, at vi får så mange enlige mænd herop. Det kvindesyn genskaber sig selv med så mange enlige mænd,” siger Pia Olsen Dyhr til Berlingske.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































