Køb abonnement
Annonce

SF-ledelse i mindretal om offentlighedslov

En samlet SF-ledelse blev søndag stemt ned i spørgsmålet om en ny offentlighedslov.
En samlet SF-ledelse blev søndag stemt ned i spørgsmålet om en ny offentlighedslov.Foto: Linda Kastrup/Scanpix
5. maj 2013 kl. 14.20

SF er skeptisk over for forslaget til ny offentlighedslov.

Det slog et flertal af de delegerede ved SF's landsmøde søndag fast – i modstrid med partiledelsens ønske.

Regeringen ønsker at gennemføre en ny offentlighedslov, der vil gøre det sværere at få aktindsigt i visse typer af dokumenter. Den lov har SF's medlemmer altså nu pålagt partiets ledelse at modarbejde på visse punkter.

"SF er skeptisk overfor forslaget til ny offentlighedslov," står der i udtalelsen.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026