SF: Prioritér dagpenge før afgifter

Hvordan kan der være råd til afgiftsrabatter i erhvervslivet, når der ikke er en krone til en ny dagpengeløsning. Sådan lyder spørgsmålet fra SF's formand, Pia Olsen Dyhr, efter hun har set regeringens nye vækstforslag.
"Det undrer mig meget, at regeringen mener, at der er råd til at bruge milliarder af kroner på lempelser for erhvervslivet, men ikke en eneste krone på et bedre dagpengesystem," siger Pia Olsen Dyhr i en skriftlig kommentar.
"De penge, som regeringen eksempelvis vil bruge på at lempe afgifterne på kul og naturgas, der brændes af i fjernvarmeværkerne, kunne vi jo i stedet bruge på at forkorte genoptjeningsperioden," tilføjer hun.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Messerschmidt vil tage stemmehandel op i præsidiet: "I alle andre sammenhænge kalder man det korruption"

































