Køb abonnement
Annonce

SF vil teste unge kriminelle

Foto: SF
14. juli 2009 kl. 12.11

Alt for mange unge kriminelle har psykiske problemer, og derfor nytter det intet at straffe dem med fængsel. Sådan lyder det fra SF's social- og psykiatriordfører Özlem Cekic, der derfor vil sikre, at alle unge kriminelle bliver testet af en psykolog eller en psykiater. Det skriver Jyllands-Posten.

Til efteråret vil Özlem Cekic stille et beslutningsforslag i Folketinget om at lovfæste en obligatorisk psykologisk vurdering af unge kriminelle.


Mange indsatte kan ifølge en undersøgelse hverken læse, skrive eller regne og scorer lavt i en intelligenstest. Da mange unge kriminelle lider af ADHD, tidligere DAMP, er det ikke overdrevet at teste alle unge kriminelle, mener Özlem Cekic.

"Børnekriminaliteten breder sig, og rekrutteringsgrundlaget er rigtig godt. Derfor er det vigtigt," siger hun.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026