Sidste mødedag er 29. maj 2009
5. november 2008 kl. 13.57
Sidste ordinære mødedag i dette folketingsår bliver fredag den 29. maj 2009.
Valg til Europa-Parlamentet vil som bekendt finde sted søndag den 7. juni 2009. Udvalget for Forretningsordenen har besluttet at undlade møder i Folketingssalen i ugen før valget.
Det almindelige folketingsarbejde forventes således afsluttet fredag den 29. maj 2009, og afslutningsdebatten flyttes frem til onsdag den 27. maj 2009.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"














































