

I en af de bedste bøger, jeg har læst om den krig mod terror, skåner Spencer Ackerman virkelig ingen:
I sin formidabelt veldokumenterede ’Reign of Terror’ – som på dansk betyder ’terror-regimet’ – udstiller forfatteren en endeløs række af selvforskyldte katastrofer, som skiftende præsidenter og europæiske medløbere er ansvarlige for:
Håbløse evighedskrige i Afghanistan og Irak, som er endt med ydmygende nederlag. Konstante brud på de idealer, som Amerika og Europa hævder, de kæmper for – retsløse indespærrede i Guantanamo, tortur i Abu Ghraib nær Bagdad og Bagram-basen nær Kabul. Overvågning af egne borgere i et hidtil uset omfang, som ingen længere kan styre.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.









































