Køb abonnement
Annonce

Slagsmål om fiskekvoter efter Brexit udskudt

EU's fiskeriministre har lavet en midlertidig løsning for fiskeriet i 2021, mens man afventer en endelig aftale mellem EU og Storbritannien om det fremtidige samarbejde.
EU's fiskeriministre har lavet en midlertidig løsning for fiskeriet i 2021, mens man afventer en endelig aftale mellem EU og Storbritannien om det fremtidige samarbejde.Foto: Danmarks Fiskeriforening
17. december 2020 kl. 11.29

Aftalen i dag er det muliges kunst, og i fiskeriet er vi glade for, at der trods alt er et grundlag for fiskeriet på plads fra nytår.

Svend-Erik Andersen
Formand, Danmarks Fiskeriforening

Det betyder kort og godt, at fiskerne kan fortsætte med at fiske i EU-farvande efter 1. januar, selvom der stadig ikke er lavet en Brexit-aftale. Her har jeg særligt kæmpet for en passende kvote for de arter, som fiskerne primært kan fiske i 1. kvartal. Derfor er jeg ærligt talt lettet.

Rasmus Prehn (S)
Fiskeriminister

Brexit-usikkerheden fortsætter for dansk fiskeri.

Men nu har erhvervet i det mindste fået vished for de første tre måneder af 2021.

Tidligt torsdag morgen indgik EU's fiskeriministre nemlig en aftale om fiskekvoterne i Nordsøen, Skagerrak og Kattegat.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026