EU's socialdemokrater fører snævert i første parlamentsvalgsprognose

Det parti, der bliver størst, vil insistere på at have mest ret til at kræve kommissions-formandsposten
Christel Schaldemose (S)
Europaparlamentariker
Prognoserne baserer sig så vidt muligt på målinger, der viser hvad folk vil stemme til Europa-Parlamentsvalget, men også tværsnit af meningsmålinger til nationale parlamenter inddrages, hvis andet materiale endnu ikke er tilgængeligt.
I første omgang kommer der en ny prognose hver anden uge, men når valget kommer tættere på, bliver de offentliggjort på ugentlig basis.
BRUXELLES: Var der valg til Europa-Parlamentet i morgen, ville de socialdemokratiske medlemmer i S&D-gruppen med en lille margin blive Europa-Parlamentets største gruppe.
Det er resultatet af den ny stor prognose fra det Bruxelles-baserede initiativ PollWatch2014, der har analyseret målinger fra alle EU's medlemslande.
I prognosen får S&D 29 procent af sæderne i Europa-Parlamentet, mod 25 procent af sæderne i dag. Den store konservative gruppe, EPP, indkasserer til gengæld en tilbagegang på ni procentpoint og får 27 procent af Parlamentets pladser.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
Nyhedsoverblik

Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama

Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads









































