Søren Espersen
Pia Kjærsgaard
Kristian Thulesen DahlPia Kjærsgaard og Søren Espersen er ude af DF's ledelse
Hverken Pia Kjærsgaard eller Søren Espersen har længere formelt ledende poster i Dansk Folkeparti.
Det står klart efter, at partiformand Kristian Thulesen Dahl har meddelt, at partiets magtfulde og indflydelsesrige koordinationsudvalg nedlægges.
Det skriver Ritzau ifølge Berlingske.
Koordinationsudvalget er ellers Kristian Thulesen Dahls egen opfindelse fra 2012, da han overtog formandsposten fra Pia Kjærsgaard.
Søren Espersen måtte sidste måned gå af som partiets politiske næstformand, da han blev afløst på posten af partiet nyudnævnte kronprins Morten Messerschmidt.
"Dette er en beslutning, der har været undervejs i et stykke tid. Min adgang og Pias adgang til Kristian vil være den samme, som den altid har været. Jeg støtter Kristian i denne beslutning. Jeg føler ikke, at dette er en dårlig idé," siger Søren Espersen til Ritzau ifølge Berlingske.
Nedlæggelsen af udvalget betyder også, at DF-stifter Pia Kjærsgaard og partiets EU-parlamentariker Peter Kofod ikke længere formelt er en del af partiledelsen.
Beslutningen er ifølge Søren Espersen den rigtige, da den giver mere plads til folketingsgruppens ledelse, hvor blandt andre sundhedsordfører Liselott Blixt (DF) og finansordfører René Christensen (DF) sidder.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering










































