Søvndal: DF foretrak diktatorer i Nordafrika

Selvom den nye ledelse i Libyen taler om sharia og flerkoneri, og selvom islamisterne vandt en storsejr i Tunesien, tror udenrigsminister Villy Søvndal (SF) fortsat på, at der er gode chancer for demokrati i Nordafrika.
"Det arabiske forår viste, at der nu er kommet bevægelser, der kæmper for demokrati og kvinders rettigheder. Det er ikke nogen naturlov, at der skal være diktatur i Nordafrika," siger udenrigsministeren og fortsætter:
"Det er her, Søren Espersen (DF) og jeg er fundamentalt uenige. Han udtalte tidligere i år, at man jo vidste, hvad man havde med Mubarak i Egypten og Ben Ali i Tunesien. Og at han hellere ville have en korrupt diktator, der holder islamisterne i skak, end et islamistisk styre."
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"














































