Køb abonnement
Annonce

Spekulationer om klimakommissærpost skaber protester

Connie Hedegaard kan ende med at blive EU's første og sidste klimakommissær, hvis hendes post smeltes sammen med energiområdet i den næste Kommission.
Connie Hedegaard kan ende med at blive EU's første og sidste klimakommissær, hvis hendes post smeltes sammen med energiområdet i den næste Kommission.Foto: EU-Kommissionen
9. september 2014 kl. 09.08

BRUXELLES: 25 EU-parlamentarikere har skrevet et vredt brev til den kommende formand for EU-Kommissionen, Jean-Claude Juncker, efter at det er kommet frem, at han overvejer at sløjfe den post som klimakommissær, som danske Connie Hedegaard for fem år siden var den første til at besætte.

Den nye kommissæropstilling bliver først offentligt kendt onsdag. Men vedholdende rygter i Bruxelles, om at klimaområdet fremover skal smeltes sammen med energiområdet, har fået parlamentarikerne til at fare i blækhuset.

”Skabelsen af klimakommissærporteføljen var et meget kraftfuldt signal til vores internationale partnere, om at EU ser klimapolitik som et prioritetsområde, hvor EU har til hensigt at være med til at drive den internationale dagsorden frem. Et år før, der skal indgås en global klimaaftale, er det ikke det rette signal at sende,” skriver de 25 parlamentarikere.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026