Spekulationer om klimakommissærpost skaber protester

BRUXELLES: 25 EU-parlamentarikere har skrevet et vredt brev til den kommende formand for EU-Kommissionen, Jean-Claude Juncker, efter at det er kommet frem, at han overvejer at sløjfe den post som klimakommissær, som danske Connie Hedegaard for fem år siden var den første til at besætte.
Den nye kommissæropstilling bliver først offentligt kendt onsdag. Men vedholdende rygter i Bruxelles, om at klimaområdet fremover skal smeltes sammen med energiområdet, har fået parlamentarikerne til at fare i blækhuset.
”Skabelsen af klimakommissærporteføljen var et meget kraftfuldt signal til vores internationale partnere, om at EU ser klimapolitik som et prioritetsområde, hvor EU har til hensigt at være med til at drive den internationale dagsorden frem. Et år før, der skal indgås en global klimaaftale, er det ikke det rette signal at sende,” skriver de 25 parlamentarikere.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"














































