Spekulationer om klimakommissærpost skaber protester

BRUXELLES: 25 EU-parlamentarikere har skrevet et vredt brev til den kommende formand for EU-Kommissionen, Jean-Claude Juncker, efter at det er kommet frem, at han overvejer at sløjfe den post som klimakommissær, som danske Connie Hedegaard for fem år siden var den første til at besætte.
Den nye kommissæropstilling bliver først offentligt kendt onsdag. Men vedholdende rygter i Bruxelles, om at klimaområdet fremover skal smeltes sammen med energiområdet, har fået parlamentarikerne til at fare i blækhuset.
”Skabelsen af klimakommissærporteføljen var et meget kraftfuldt signal til vores internationale partnere, om at EU ser klimapolitik som et prioritetsområde, hvor EU har til hensigt at være med til at drive den internationale dagsorden frem. Et år før, der skal indgås en global klimaaftale, er det ikke det rette signal at sende,” skriver de 25 parlamentarikere.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































