Satspuljepartier enige om plan mod radikalisering

Det handler ikke om, at alle nu skal lege spioner og spotte terrorister. Men om at skabe en større forståelse for og opmærksomhed på unge, der fx begynder at opføre sig anderledes, for det kan være et signal om radikalisering.
Manu Sareen (R)
Socialminister
Regeringen og satspulje-partierne er enige om en styrket indsats mod radikalisering og ekstremisme.
Med satspuljeaftalen for 2014 blev der afsat en økonomisk ramme på 60,9 millioner kroner til at styrke forebyggelse af radikalisering og ekstremisme. Det er de penge, som partierne nu er enige om at udmønte.
Aftalen skal forebygge radikalisering af unge samt hjælpe personer med at komme ud af ekstremistiske netværk. Samtidig indeholder aftalen også strafferetlige tiltag.
"Angrebet på Charlie Hebdo og andre forfærdelige angreb de seneste år understreger, at vi skal gøre alt, hvad vi kan, for at unge ikke kommer derhen, hvor de er klar til at begå terror. Kun ved at vi griber tidligt ind, kan vi forebygge, at unge bliver suget ind i radikale miljøer. Bl.a. skal fagfolk i lokalsamfundene klædes langt bedre på," siger socialminister Manu Sareen (R) i en pressemeddelelse og fortsætter:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- SF vil "gå til kanten" af Grundloven for at hjælpe Grønland og Færøerne














































