
Emil Winckler vender tilbage til Inger Støjberg som ny pressechef for Danmarksdemokraterne efter knap et år hos 24syv.
I 2019 blev Emil Winckler ansat som presserådgiver for Inger Støjberg i Venstre. I marts 2021 fulgte han med Inger Støjberg, da hun forlod Venstre og blev løsgænger i Folketinget.
Som pressechef og kontorchef for Inger Støjberg stod han blandt andet for politikudvikling og koordinering af kommunikationen med forsvarerteamet ved rigsretssagen mod Inger Støjberg.
I december 2021 skiftede han til 24syv, hvor han blev ansat som politisk redaktør. Nu vender han tilbage til Støjberg som pressechef for Danmarksdemokraterne.
Emil Winckler er uddannet journalist ved Journalisthøjskolen og har desuden en bachelor i jura ved Syddansk Universitet.
Tidligere har han arbejdet som journalist for DR.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump



















































