Støt Afrika NU

Støt nu
Sms NØD til 1277 og støt med 150 kr. (+ alm. sms-takst)
Ring 90 56 56 00 og støt med 150 kr.
Bankoverførsel: Reg.nr. 9541 kontonr. 5400023 (Danske Bank)
Giro: 540 0023
Folkekirkens Nødhjælp og 11 andre organisationer gik sammen med DR og TV 2 om en landsdækkende indsamling, Afrika Nu, der er kulmineret i et fælles tv-show lørdag den 27. august 2011.
Det strømmede ind med store støttebeløb fra virksomheder over hele landet. Fra Christiansborg-miljøet markerede Dansk Folkeparti sig med 20.000 kr. i støtte. Ved showets afslutning klokken 23.45 endte det samlede beløb på 110.013.903 kroner.
"Tørken på Afrikas Horn er den værste, vi har set i 60 år. Med tv-showet får hele Danmark mulighed for at bidrage hurtigt. Og hurtig hjælp er dobbelt hjælp i forbindelse med sådan en katastrofe," siger generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, Henrik Stubkjær, der netop nu befinder sig i det sydlige Etiopien.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"














































