Støttepartier før finanslovsudspil: Luk millionhul i ulandsbistanden

Det skrev ministeren for udviklingssamarbejde i sit folketingssvar om skønnet for udviklingsbistanden i 2021:
Baseret på BNI-skøn fra Finansministeriets Økonomiske Redegørelse fra maj 2020 forventes en udviklingsbistand på 0,7 pct. af BNI at svare til ca. 16,65 mia. kr. i 2021. Som det fremgår af finansloven for 2020 var 0,7 pct.- rammen ca. 16,95 mia. kr. i 2020. Således vil 0,7 pct.-rammen i kroner og øre blive mindre i 2021 end i 2020. Den Økonomiske Redegørelse forholder sig kun til forventet BNI i 2021, og det er derfor for tidligt at sige noget om udviklingsbistanden i 2022. Det bemærkes, udviklingsbistanden siden 2017 har været omfattet af en reguleringsmekanisme, som sikrer, at der i gennemsnit afsættes 0,7 pct. af BNI i udviklingsbistand på finansloven over en treårig periode (se detaljer på finansloven for 2020). Hvad reguleringsmekanismen konkret kommer til at betyde for den samlede udviklingsbistand i 2021, må afvente fremlæggelsen af finanslovsforslaget for 2021.I løbet af få dage ventes regeringen at løfte sløret for dens bud på en finanslov for 2021. Allerede nu er de første ønsker dog klar fra regeringens støttepartier på udviklingsområdet. For udviklingsbistanden står til at falde med 300 millioner kroner i 2021 sammenlignet med i år.
Men det er der ikke opbakning til blandt hverken Det Radikale Venstre, SF eller Enhedslisten. Førstnævntes ordfører på området, Anne Sophie Callesen, så gerne, at der i en idéel verden blev fundet endnu flere bistandskroner end de 300 millioner.
"Men den første udfordring i forhold til finansloven er at se på, om vi kan få lukket hullet, for det er jo konkrete projekter, der ellers kommer til at skulle lukke ned eller som var planlagt men ikke bliver til noget," siger hun.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Her er de nye regeringsudvalg








































