Stor udskiftning i Danske Regioner
Generationsskifte - de går
Syv medlemmer af bestyrelsen stopper efter valget den 17. november:
Kristian Ebbensgaard (V)
Regionsformand i Region Sjælland, tidligere amtsborgmester i Roskilde Amt.
Bent Normann Olsen (S)
1. næstformand i Region Sjælland, tidligere amtsborgmester i Storstrøms Amt.
Johannes Flensted-Jensen (S)
Region Midtjylland, tidligere amtsborgmester i Århus Amt.
Kent Kirk (K)
Region Syddanmark, fhv. fiskeriminister.
Lars Engberg (S)
Region Hovedstaden
Tidligere formand for Hovedstadens Sygehusfællesskab og sundhedsborgmester.
Lykke Debois (SF)
Medlem af Region Syddanmark
Niels Kristian Kirketerp (V)
1. næstformand i Region Nordjylland.
Næstformanden og syv medlemmer af Danske Regioner genopstiller ikke ved valget den 17. november, og dermed skal der vælges nye medlemmer på generalforsamlingen i Herning den 25.-26. marts næste år.
Bent Hansen sidder i dag på et flertal på 9 ud af 17 medlemmer i bestyrelsen (S, SF og R), og umiddelbart ser det flertal ud til også at være der efter den 17. november, trods interne forskydninger mellem partierne. Altingets seneste prognose er fra september 2009.
Første næstformand i foreningen, regionsformand Kristian Ebbensgaard, Region Sjælland, stopper ved valget, og ventes afløst af Carl Holst, regionsformand for Region Syddanmark.
En borgerlig fremgang ved valget kan tippe flertallet i bestyrelsen for Danske Regioner og placere Carl Holst på formandsposten.
Omtalte personer

Bent Hansen
Bestyrelsesformand, Grenaa Havn., fhv. regionsrådsformand (S), Midtjylland og formand for Danske Regioner

Kristian Ebbensgaard

Carl Holst
Direktør og særlig rådgiver hos Influenter, højskolelærer, bestyrelsesformand, Idrættens Analyseinstitut, Videncenter for Folkeoplysning, Play the Game, Center for Grundtvigforskning, bestyrelsesmedlem i DigiRehab
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Kan man veksle stemmer til kroner? Her er ugens debat
- Jeg rejste til Ungarn og kom hjem med det håb, som vores tid kalder på































