Stor udskiftning: Ny koalitionsregering i Grønland

Grønland har torsdag fået en ny koalitionsregering. Det skriver det grønlandske medie KNR.
På et pressemøde har formanden for Naalakkersuisut, Kim Kielsen fra partiet Siumut, gjort klart, at de to partier Demokraterne og Atassut ikke længere sidder i den grønlandske regering. Til gengæld indtræder to nye partier i regeringen, nemlig Inuit Ataqatigiit og Partii Naleraq.
Siden valget i slutningen af 2014 har det socialdemokratiske Siumut, det borgerlige parti Atassut og Demokraterne, som er Grønlands mest liberale parti, dannet regering. Men allerede da regeringen tiltrådte, lød det fra flere sider, at koalitionen kunne komme til at give Kim Kielsen problemer.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































