Stort flertal bekymret over personfarlig kriminalitet
Et kæmpemæssigt flertal af vælgerne ser udviklingen i den personfarlige kriminalitet som et alvorligt problem.
Det viser en ny måling fra A&B Analyse foretaget for Altinget.dk.
Meningsmålingen viser, at kun 18,4 ser udviklingen i den personfarlige kriminalitet som "et lille problem, medier og politikere puster op". Derimod ser 78,3 procent den personfarlige kriminalitet som "et alvorligt problem, politikerne gør for lidt for at løse".
Det meget overraskende ved undersøgelsen er, at der blandt både SF- og S-vælgere er større bekymring for den personfarlige kriminalitet end blandt konservative vælgere.
Den tendens viser en ny politisk udvikling, der muligvis hænger muligvis sammen med, at risikoen for at blive udsat for personfarlig kriminalitet typisk er mindre i mere velhavende områder med konservative kernevælgere.
Det vurderer forfatter og politisk journalist ved Altinget | Christiansborg, Erik Holstein.
Læs hele analysen her.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































