Terrorfrygt lukker for bilkørsel ved Folketinget

Der er ikke noget nyt trusselsbillede. Men vi er påvirkede af erfaringerne fra Oslo. Det er svært at tage ansvar for at overhøre PET's anbefaling især efter det, der skete i Oslo.
Mogens Lykketoft (S)
Formand for Folketinget
Der bliver lukket for den gennemkørende biltrafik i Rigsdagsgården i begyndelsen af 2013.
Kun køretøjer med særlig tilladelse får adgang til Rigsdagsgården (det kan eksempelvis være udrykningskøretøjer, kongehuset, ministerbiler og vareindlevering til Folketinget).
Der bliver etableret en ny taxaholdeplads uden for Rigsdagsgården.
Cyklister og fodgængere får adgang som hidtil.
Muligheden for at besøge Folketinget og Christiansborg vil fortsat være den samme som i dag.
Medlemmer og ansatte kan fortsat parkere deres bil i indre Slotsgård og på Ridebanen
Frygten for et bilbombeangreb får nu Folketinget til at lukke for biltrafikken gennem Rigsdagsgården foran hovedtrappen på Christiansborg.
Der bliver lukket for den gennemgående motortrafik allerede i begyndelsen af 2013 med nogle midlertidige foranstaltninger, da en mere permanent løsning først ventes at være på plads i efteråret 2014.
Lukningen sker på opfordring af Politiets Efterretningstjeneste (PET) og blev endeligt besluttet af Folketingets Præsidium på et møde i sidste uge, hvor alle partier bortset fra Venstre støttede lukningen.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering




































